Rozdział V – Co ze sobą zabrać?

Wróć do spisu treści
Lista rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać na kajaki, zależy w dużej mierze od tego czy jest to wyjazd indywidualny czy zorganizowany . W tym drugim przypadku, trzeba sprawdzić co zapewnia organizator. Spływy kajakowe różnią się też w kwestii transportu bagaży.  Jeśli jest przewidziany bus, który podąża za spływem możemy zabrać nieco więcej rzeczy i nieco mniej fachowo je spakować. Gdy planujemy płynąć z dobytkiem musimy go odpowiednio zabezpieczyć przed wodą a przede wszystkim mieć pewność, że po zapakowaniu kajaka znajdzie się jeszcze miejsce dla nas.

zest_biw

Na spływy kajakowe zabiera się między innymi:

-namiot (najlepiej niewielkie IGLO)

-śpiwór (o parametrach adekwatnych do pory roku)

-karimatę, matę samo pompującą się lub materac

-butlę turystyczną z palnikiem

-zapałki lub zapalniczki

-pojemnik na wodę

-saperkę

-niewielką siekierkę

-latarkę

-menażkę, kubek, sztućce, porządny nóż

-środki na komary

-apteczkę

-akcesoria przeciwsłoneczne (krem, kapelusz, okulary)

-worki na śmieci

-opakowania hermetyczne, w szczególności na kluczyki, telefon, dokumenty, pieniądze

-buty (sandały do kajaka, pełne obuwie na biwak)

-strój kąpielowy

-odzież biwakową i do spania (w tym obowiązkowo polar i kurtka przeciwdeszczowa)

-przybory toaletowe

-mapy, przewodniki

-instrumenty muzyczne

-piłka, karty, książka

-aparat fotograficzny

-jedzenie i picie

Pakując się na spływ kajakowy miejmy świadomość, że z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością nie będziemy przepływać w pobliżu galerii handlowej, dlatego o podstawowym sprzęcie nie możemy zapomnieć. Z drugiej jednak strony kajaki mają ograniczoną ładowność. Dlatego rzeczy zbędne lub o dużych gabarytach zastawmy w domu.

Namiot na spływ kajakowy zorganizowany

 

Namiot powinien być duży najlepiej z przedsionkiem. Jeżeli kupujemy namioty typu  IGLO , które są wygodne w rozkładaniu i składaniu – to kupujmy markowe i koniecznie z tropikiem. Są również namioty samorozkładające się, ale koło stworzone po złożeniu nie pozwala ich transportować kajakiem.

Teren pod namiot należy wybrać taki, aby było możliwie równe  bez dołków, korzeni . Jeżeli biwak usytuowany jest na nierównym terenie to nie rozbijajmy nigdy namiotów w miejscach zaniżonych Równie niebezpieczne miejsca  to  pod podejrzanie wyglądającymi, starymi konarami lub nad samą wodą .

W namiotach typu Igloo najpierw mocujemy pałąki z włókna szklanego, potem przyszpilamy podłogę i mocujemy tropik. Przy innych namiotach najpierw mocujemy podłogę. Pamiętajmy o równomiernym napięciu podłogi i pozostałych płaszczyzn namiotu oraz o tym aby napięty tropik nie dotykał powłoki sypialni.

Przed wyjazdem na spływ należy sprawdzić stan sprzętu(linki, śledzie, szpilki stelaż). Braki uzupełniamy, a uszkodzenia naprawiamy. Po dopłynięciu na obozowisko niezwłocznie rozbijamy namiot, układamy w nim materace lub karimaty i rozkładamy śpiwory.

Pamiętajmy, aby po powrocie ze spływu rozłożyć namiot celem wyschnięcia i ewentualnych napraw.
Wróć do spisu treści

Podziel się stroną na:
  • Drukuj
  • Facebook
  • Gadu-Gadu Live
  • Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz