Rozdział VI – W co się ubrać na spływ kajakowy?

Wróć do spisu treści

Przy założeniu, że większość początkujących kajakarzy na spływy kajakowe jeździ ubranielatem, sprawa ubioru na kajaki nie jest tak bardzo skomplikowana. W upalne dni wystarczą krótkie spodenki i przewiewna koszulka. Od chłodu groźniejsze jest w tej sytuacji słońce, które na kajakach może poważnie dobrać się nam do skóry. Nie zapominajmy o kremach z filtrem, kapeluszu na głowę i okularach przeciwsłonecznych. Warto by kapelusz i okulary miały sznureczki, dłużej się nimi nacieszymy płynąc na przykład pod nisko wiszącymi gałęziami. Oczywiście nigdy nie należy zapominać o butach, które chronią przed skaleczeniami podczas brodzenia. Podsumowując latem na spływy kajakowe ubieramy spodenki, koszulkę, okulary przeciwsłoneczne, coś dla ochrony głowy przed słońcem oraz buty do sportów wodnych lub sandały. Do tego w chłodniejsze dni lub gdy zanosi się na deszcz warto spakować polar i cienką nieprzemakalną kurtkę. Na kajaki wybieramy ubrania z szybko schnących materiałów, jeansy może i dobrze leżą, ale po przypadkowym zamoczeniu najprawdopodobniej zostaną mokre do końca spływu.

Sprawa komplikuje się, gdy jest zimno, przy czym za „zimno” nie uważam tu temperatury plus osiemnaście stopni. Wtedy należy ubrać się cieplej na cebulkę.

Ideałem jest bielizna termoaktywna, potem polar a na wierzch kurtka  chroniąca przed wiatrem i wilgocią z oddychającą membraną. Nie musimy jednak ogacać się od stóp do głów gdy tylko zrobi się troszkę chłodniej. Podobnie jest z ciepłym, przelotnym, letnim deszczem- zachowajmy sztormiak na inną okazję.  Jednak suchy polarek w nieprzemakalnym worku zawsze jest dobrze w kajaku mieć, nawet latem. Oczywiście ubranie „biwakowe” to osobny temat.

Inaczej rzecz wygląda przy pływaniu zimą, w górach, szlakami zwałkowymi. Wtedy ubiór na kajak musimy wzbogacić odpowiednio o fartuchy, pianki, kaski, rękawiczki itd.

Wróć do spisu treści

Podziel się stroną na:
  • Drukuj
  • Facebook
  • Gadu-Gadu Live
  • Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz